CIA’in Tüm Erişimler İçin Kullandığı Şok Edici Şifre

0 2

Bugünki makalemizde sizlere CIA’in Tüm Erişimler İçin Kullandığı Şok Edici Gizyazı ile ilgili yazıyı paylaştık.Yazımızda CIA’in Tüm Erişimler İçin Kullandığı Şok Edici Gizyazı ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Son olarak ABD’da büyük bir gündem yaratan dosya sızıntılarının Twitter’a taşınması, FBI ve CIA için sıkıntılı durumlara sebep oldu. Sadece tüm bu tartışmaların peşinden atılan bir tweet, resmen inanmakta zorlanacağımız bir bilgiyi içeriyor.

Amerikalı bilgisayar uzmanı Edward Joseph Snowden, eskiden çalmış olduğu CIA hakkında bir data sızdırdı. Uzmanın attığı tweete gore, CIA’in tüm dosyalara erişmesine müsaade eden bir gizyazı mevcut. Yalnızca yüksek yetkililerin erişebileceği dosyalara koyulan gizyazı ise şaşırtıcı derecede komik.

CIA’in Gizyazı Güvensizliği Vatandaşları Şaşırttı

Edward Joseph Snowden, uzun bir münakaşa sonrası şöyle bir tweet attı: ”Bundan ortalama 15 yıl kadar ilkin, gerçek CIA’da sistem mühendisliği ekibi tarafınca her türden şey için kullanılan varsayılan parola “password1234” idi. Bu kesinlikle latife değil.” Dünyanın en büyük danışma teşkilatının ise bu denli bir şifreyi gizli saklı dosyalara koyması, birçok okuyucuyu şaşırttı. Peşinden bilişim uzmanının bu açıklamasına on binlerce yorum geldi.

Peşinden Snowden, şirketteki öteki tüm şifrelerin de her insanın masaüstünde bulunan passwords.xls adlı bir Excel dosyasında yer aldığını belirtti. Güvenlik sağlama amaçlı kurulan bir teşkilatın, kendisi ve ülke güvenliği açısından bu kadar umursamaz olması da birçok vatandaşın itimatını sarstı.

Peşinden tüm iddialara karşı Snowden: ”ABD hükümeti FBI vasıtasıyla büyük web platformlarında sıkıdüzen birimlerini aşma yetkisine sahipti. Bir yıl ilkin bu şekilde iddialarda bulunan tanınmış kişiler, deliler olarak toplumdan dışlandı. Artık tüm söylenenlerin doğru olduğu anlaşılınca, aynı insanoğlu umursamaz oldu. Hükümete itimat.” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.