Deprem Erken Uyarı Sistemi Nasıl Çalışır?

0 21

Bugünki makalemizde sizlere Deprem Erken Uyarı Sistemi Nasıl Çalışır? ile alakalı yazıyı paylaştık.Yazımızda Deprem Erken Uyarı Sistemi Nasıl Çalışır? ile alakalı detayları bulabilirsiniz.

Türkiye, 23 Kasım sabaha karşı 04:08’de Düzce‘de meydana gelen 6.0 şiddetindeki depremle sarsıldı. Geçmişte çok acı tecrübeler yaşayan ülkemiz, bu yaraları yıllar geçse de halen hissediyor. Bildiğiniz gibi daha yakın bir zaman önce Türkiye genelinde eşzamanlı deprem tatbikatı yapılmış ve deprem öncesi yapılması gerekenler kamuoyuna anlatılmıştı.

Jeolojik olarak en aktif deprem kuşağı üzerinde yer alan ülkemizden üç adet fay hattı geçiyor. Bunların ikisi, dünyanın en tehlikeli fayları olarak biliyor. Peki, bir depremi meydana gelmeden önce bilmek mümkün mü? Bu noktada akıllara erken uyarı sistemleri geliyor. Pek çok kişi, söz konusu teknolojinin çalışma mantığını merak ediyor. Ayrıca bu sistemler hakkında bazı yanlış bilinen doğrular da bulunuyor.

Sistem, Depremleri Önceden Tahmin Etmez

Gelelim, deprem erken uyarı sistemi nasıl çalışır sorusuna. Öncelikle, bir konuyu açıklığa kavuşturarak başlayalım.. Deprem erken uyarı sistemleri depremleri tahmin etmez. Bunun yerine, bir deprem başlar başlamaz yer hareketini algılarlar ve yeni bir sarsıntının gelmekte olduğuna dair uyarılar göndererek insanlara hazırlanmaları için süre tanır.

Yerin altına yerleştirilen sensör ağları, yer kabuğunu oluşturan levhaların hareketi sonucu bir sarsıntı oluştuğunda sisteme uyarı gönderir. Örneğin; ABD’deki ShakeAlert isimli deprem erken uyarı sistemi Kaliforniya, Oregon ve Washington eyaletlerinde kullanılmakta. Bu ve benzeri diğer teknolojiler, depremin merkez üssü bölgesinde yaşanan sismik dalgaların saniyeler içinde elektronik uyarı şeklinde gönderilmesi prensibine dayanır.

Deprem Erken Uyarı Sistemiyle Önlem Alabilirsiniz

deprem erken uyarı sistemi nedir

Bir deprem sırasında, depremin merkez üssünden birkaç tür sismik dalga yayılır. Bunlardan biri olan P dalgaları, veri işleme merkezlerine sinyal ileten sensörleri tetikler. Algoritmalar depremin yerini, büyüklüğünü ve yoğunluğunu hızla tahmin eder. Ardından sistem, daha yavaş ancak daha yıkıcı S dalgaları ve yüzey dalgaları gelmeden önce bir uyarı gönderir. Google, Android işletim sistemine entegre edilmiş, ShakeAlert destekli bir deprem uyarı özelliği sağlıyor.

Bu hizmet, Android işletim sistemini kullanan cep telefonlarına uyarı gönderir. Erken uyarılar genellikle bir deprem başladıktan üç ila beş saniye sonra verilir. Bu, sismik dalgaların en yakın istasyonlara ulaşması ve bilgisayarların verileri analiz etmesi için geçen süredir. Bununla birlikte bir kullanıcı merkez üssüne çok yakınsa veya sarsıntı yeterince güçlü değilse, bildirim almayabilir.

Ezcümle:

Kısacası, deprem erken uyarı sistemi bir depremi önceden tahmin etmek yerine, kaynağına en yakın konumlarda hasar yaratabilecek düzeyde bir deprem oluşumunu gerçek zamanlı olarak tespit eder ve uyarı gönderir. Bu da kullanıcılara sarsıntıya karşı önlem alabilmeleri için zaman tanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.