Disco Elysium’un Geliştiricisine Açılan Davada Yeni Gelişme

0 10

Bugünki makalemizde sizlere Disco Elysium’un Geliştiricisine Açılan Davada Yeni Gelişme ile alakalı yazıyı paylaştık.Yazımızda Disco Elysium’un Geliştiricisine Açılan Davada Yeni Gelişme ile alakalı detayları bulabilirsiniz.

Disco Elysium geliştiricileri ile şirketin eski patronları arasındaki hukuk mücadelesinin yeni detayları ortaya çıktı. İlk Disco Elysium oyununun arkasındaki 3 yüksek kademeli çalışan, ZA/UM hissedarları Ilmar Kompus ve Haavel tarafından kovuldu. Oyunun yönetmeni Robert Kurvitz ve sanat yönetmeni Aleksander Rostov, şirketin mali raporlarını incelemek istedi. Ardından yönetmenler, Kompus ve Haavel‘ın kendi zimmetlerine gizlice para kaçırdıklarını iddia etti.

Kompus ve Haavel, çalışanları işten çıkarma sebeplerinin bazı personellerin toksik davranması olduğunu açıkladı. Devamında ise kovulan çalışanların stüdyodan ayrılıp başka bir yerde bir Disco Elysium devam oyunu yapmayı planladıkları iddia edildi.

Disco Elysium’un Ardında Yatan Skandal İddialar

Görünüşe göre gizemli bir adama ait olan bu çizimlerin, ZA/UM’un yeni Estonya yönetimine ait bir paravan şirkete sadece 1 sterline satıldığı ve şirketin daha sonra kontrol için 4,8 milyon avroluk bir anlaşmanın parçası olarak onları ZA/UM’a geri sattığı bildirildi. Bu, Kurvitz ve Rostov’un geçmişte dolandırıcılık olduğunu iddia ettikleri olayın ta kendisi.

Asıl iddia ise Kompus ve Haavel’in bu anlaşmayı, Microsoft ve Tencent büyüklüğünde bir teknoloji devine satmaları olarak amaçladıkları yönünde ancak anlaşma gerçekleşmedi ve çalışanlar bu arada neler olduğuna dair sorular sormaya başladı.

Geçen ay, bir Estonya mahkemesinde, Disco Elysium’un eski yönetici yapımcısı ve pazarlama müdürü Kaur Kender tartışmaya girdi. Kender, iddiaya göre yeni yönetimi hakkında soru sormaya çalıştığı için ZA/UM’dan da kovuldu.

Dava Süreci Arap Saçına Döndü

Disco Elysium

Kender, ZA/UM’nin bir ortağı olarak kovulmasının kendisini şirketteki 1 milyon avro değerindeki payından mahrum bıraktığını iddia etti. Kender, mahkemenin Kompus’un sahip olduğu ZA/UM’nin çoğunluk hissesine el koyması gerektiğini ve bunun satılmasını ve yurtdışında değerinin kaybolmasını önlemek için başarılı bir şekilde savundu.

Haavel’e gelince Kender, Disco Elysium’un fikri mülkiyet haklarına sahip olan ve aynı zamanda 11.2 milyon euro borcu olan bir ZA/UM yan kuruluşuna sessizce dahil olduğunu iddia etti. Bu borcun, Haavel’in yatırım dolandırıcılığından geçmişteki mahkumiyetinden kaynaklandığı iddia edildi.

Yukarıdaki tüm iddialar hakkında hem Kompus hem de Haavel dava hakkında bilgi sahibi olduklarını reddetti ve ZA/UM henüz yorum yapmadı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.