e-Devlet Fay Hattı Sorgulama Nasıl Yapılır?

0 15

Bugünki makalemizde sizlere e-Devlet Fay Hattı Sorgulama Nasıl Yapılır? ile alakalı yazıyı paylaştık.Yazımızda e-Devlet Fay Hattı Sorgulama Nasıl Yapılır? ile alakalı detayları bulabilirsiniz.

Son yıllarda Türkiye’de yaşanan yıkıcı ve korkutucu depremler, ülke genelindeki her vatandaşı endişeye düşürüyor. Yakın zamanda yaşanan yıkıcı İzmir depreminden sonra birçok can ve mal kaybı yaşandı. Ardından İstanbul için de büyük deprem uyarıları gelmeye başladı. Dün gece saatlerinde ise Düzce merkezli bir deprem gerçekleşti. Yaşanan sarsıntı çevre illeri de etkiledi ve ardından ”Acaba evimin altından fay hattı geçiyor mu?” endişesi oluşmaya başladı.

Fay; yer kabuğunu oluşturan levhaların hareketleri sonucunda yaşanan çatlak, kırık ve enerji birikiminin genel adıdır. Yaşanan bu levha hareketleri ise deprem afetinin temellerini oluşturur. Fay hattı dediğimiz tabir ise, fay riskinin yoğun yaşanacağı bölgelerin gösterimidir. Eğer hatta yakın olma endişesi duyuyorsanız bunu öğrenmenin bir yolu var. e-Devlet sistemine giriş yaparak fay hattı sorgulama ekranından riskli bölgeleri öğrenebilirsiniz.

e-Devlet Fay Hattı Sorgulama Sitesi:

AFAD tarafından oluşturulan fay hattı haritasına buradan ulaşabilirsiniz. e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra evimin altından fay hattı geçiyor mu sorusunun cevabını merak ediyorsanız, detaylı adres bilgilerinizi girerek fay hattı sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ya da daha detaylı bilgi edinmek isterseniz koordinat bilgilerini girerek zemin türünü ve deprem yer hareket düzeyini öğrenebilirsiniz.

Fay hattı haritasında en koyu renkli ve mora yakın kısımlar en riskli fay hatlarının olduğu yerler. En açık renklerin olduğu bölgeler ise risksiz olarak adlandırılıyor. Fay hattı sorgulama işlemlerinizi yaptıktan sonra sonuca göre mutlaka önlemlerinizi alın. Deprem çantası hazırlayın, toplanma alanınızı önceden belirleyin, evinizdeki eşyaları monte edin ve çök-kapan-tutun taktiğini rastgele zamanlarda pratiğe dökün. Sevgili okuyucular, lütfen kendinize dikkat edin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.