Google, Oyun Dünyasının Gizli Kahramanını Unutmadı

0 10

Bugünki makalemizde sizlere Google, Oyun Dünyasının Gizli saklı Kahramanını Unutmadı ile ilgili yazıyı paylaştık.Yazımızda Google, Oyun Dünyasının Gizli saklı Kahramanını Unutmadı ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Belirli günlerde hazırladığı Doodle’lar ile tarihte iz bırakan adları onurlandıran Google, bu kez oyun endüstrisinde hakkı pek teslim edilmeyen, sadece icadıyla sektöre yön veren bir figürü ağırladı. İnternet devi, video oyun kartuşunun geliştirilmesinde öncü olan mühendis Gerald “Jerry” Lawson‘ın anısına hususi bir Doodle tasarladı. 2011 senesinde şeker hastalığından meydana gelen komplikasyonlar sebebiyle yaşamını kaybeden Lawson, yaşasaydı bugün 82 yaşlarında olacaktı.

Amerikalı mühendis, sektörün önde gelen figürleri John Carmack ve Nolan Bushnell benzer biçimde isimlerle aynı üne haiz olmasa da, yaşamı süresince katmış olduğu değerlerle video oyunlarının büyümesinde ve gelişmesinde etkili bir rol oynadı. Kariyerine San Francisco’daki Fairchild Semiconductor’ın oyun bölümünde mühendislik danışmanı olarak başlamış olan Lawson, burada ilk oyununu geliştirecek ve sonunda baş donanım mühendisi olarak terfi ederek ilk kartuş tabanlı ev konsolu olan Fairchild Channel F‘nin geliştirilmesine öncülük edecekti.

Gerald Lawson, Oyun Konsollarında Devrim Yarattı

O dönemler ev konsolları giderek yaygınlaşmaya başladı, sadece çıkarılan oyunların mevcut donanımlara dahil edilmesi imkansızdı. Bu da, bir konsolun değişik oyunlar çalıştıramamasına yol açıyordu. Ta ki Gerald Lawson ve ekibi, konsolların ana kartında değişik yazılımları değiştirmeye müsaade eden ROM kartuşunu geliştirene kadar. Buluş, oyun geliştiricileri için devrim yarattı. Bu sebeple artık oyunları için her seferinde hususi donanımlar geliştirmelerine gerek kalmayacaktı.

Video oyun kartuşunun icadı, bir konsolun piyasaya sürüldükten sonrasında mevcut kitaplığına eklemeler yapılmasını sağlamış oldu. Atari ve Activision benzer biçimde oyun devleri, Lawson ve ekibinin emek harcamaları üstüne kendi imparatorluklarını kurdular. Günümüzdeki kartuşlar küçüldü, sadece Lawson tarafınca geliştirilen aynı prensipler üstünde çalışıyor.

Birçoklarına nazaran oyun dünyasının gizli saklı kahramanı olan Lawson, 2011’de vefat ettikten sonrasında Internasyonal Oyun Geliştiricileri Derneği tarafınca ‘sanayi öncüsü’ ödülüyle onurlandırıldı. Ayrıca Gerald “Jerry” Lawson Doodle’ın yayınladığı ülkeler içinde Türkiye yer almıyor. Daha çok data için bu sayfayı ziyaret edebilir ve aşağıdaki videoyu seyredebilirsiniz.

Google’ın Lawson İçin Hazırladığı DoodleYouTube videoCevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.