Grand Theft Auto Serisi 25 Yaşına Bastı

0 13

Bugünki makalemizde sizlere Grand Theft Auto Serisi 25 Yaşına Bastı ile ilgili yazıyı paylaştık.Yazımızda Grand Theft Auto Serisi 25 Yaşına Bastı ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Medyanın tüm tepkisine karşın, Grand Theft Auto oyunları şaşırtıcı başarılara dönüştü ve bugün hit serinin 25. yıl dönümüne şahitlik ediyoruz. Başından beri, geliştirici Rockstar Games’in adı birçok davaya karıştı. Bully, Manhunt ve doğal ki GTA benzer biçimde oyunlar, endişeli anne babalar, politikacılar ve seneler süresince her türlü oyunu yasaklamaya çalışan ana akım gazetecilik içinde fazlaca fazla tartışıldı.

Doğal ki bunların hepsi boşa çıktı ve amiral gemisi açık dünya serisi, başı dik bir halde ilerlemeye devam etti. Grand Theft Auto 6‘nın muhtemelen 2024’te piyasaya sürüleceği düşünüldüğünde, yeni oyun için bir süre daha bekleyeceğiz. Latife benzer biçimde sadece altıncısını beklediğimiz ilk oyunun üstünden çeyrek yüzyıl geçti ve birçok yeni nesil oyuncu ilk oyunu görmedi bile.

Grand Theft Auto Serisinin Geçmişi

28 Kasım 1997‘de DMA Design adlı minik bir İngiliz oyun geliştirme stüdyosu Grand Theft Auto’yu piyasaya sürdü ve şirket o zamandan beri arkasına bakmadı. Fazlaca daha rahat görsel stiline, yukarıdan aşağıya bakış açısına ve çizgi film benzeri şiddete karşın, bu ilk sürüm son yıllarda hakkında en fazlaca konuşulan oyunlardan biri haline geldi.

Medya tarafınca yeraltı kabahat dünyasının yüceltilmesinden başka bir şey olarak görülmeyen GTA, katliam ve otomobil kaçırma benzer biçimde yasa dışı faaliyetleri betimlemesi sebebiyle tartışmalı pop kültürünün yüzü haline geldi. Bununla beraber, bu haberler yalnızca satışları teşvik etti ve bu da netice olarak oyun serisinin başarısına yol açtı.

1999’daki devam oyununda sonrasında Rockstar Games, 2001’de üçüncü Grand Theft Auto’yu piyasaya sürdü ve bu da oyun dünyasını sonsuza dek değiştirdi. Devasa, tamamen üç boyutlu bir dünyaya geçiş icra eden GTA, büyük bütçeli oyunlar alanında patlayarak sektördeki en başarı göstermiş serilerden biri haline geldi. Arkasından geçtiğimiz günlerde 20. yılını kutlayan Vice City geldi.

Sonunda Rockstar olan DMA Design’ın bu kadar kısa bir süre içinde amiral gemisi serisinden bu kadar fazlaca oyun çıkardığını düşlemek kolay değil. Grand Theft Auto 5‘in serideki en başarı göstermiş oyun olması ve aslına bakarsak tüm zamanların en fazlaca kazanç icra eden video oyunlarından biri olmasıyla, GTA adının sanayi üstündeki tesiri inkar edilemez.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.