High on Life İnceleme

0 5

Bugünki makalemizde sizlere High on Life İnceleme ile ilgili yazıyı paylaştık.Yazımızda High on Life İnceleme ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

High on Life, türün en iyi oyunlarından bazılarından esin alan ve bu tarz şeyleri Squanch Games’in benzersiz güldürü ve görsel tarzıyla birleştiren iddialı bir birinci kişi nişancı oyunu. İlk günden Game Pass’e gelmesi ve 60 dolar olmasına karşın Steam‘de 92 TL‘den satılmasıyla da bu zamanda Türkiye’yi önemsediğini gösteren ender yapımlardan.

Rick and Morty’nin ortak yaratıcısı Justin Roiland tarafınca kurulan bir geliştirici olan son olarak Squanch Games projesinden gülünç bir oyun bekliyorduk sadece oyun tamamen gülmece odaklı değil. Doom ve Metroid Prime benzer biçimde oyunlardan esin alan bu yapımın sert dilli mizahı her insana hitap etmese de, karşımızda tatminkar ve keyifli bir oyun bulunduğunu baştan belirteyim.

High On Life İncelemesi: Hikayesi Iyi mi?

Roiland’ın önceki çalışmalarına aşina iseniz (Rick and Morty yada Trover Saves the Universe), bu oyunda da yer edinen benzersiz derecede kaba ve saygısız unsurlar içeren bilim kurgu evreninden ne bekleyeceğinizi biliyorsunuzdur. Oyundaki her şey devamlı konuşuyor ve küfrediyor. Her şey yapışkanla kaplı. Oyunda her an şiddetli bir vakayla karşı karşıya gelme şansınız yüksek.

Öykü, uzaylı bir uyuşturucu kartelinin, insanların büyük yıldızlararası afyonlar üretmesi sebebiyle Dünya’yı işgal etmesiyle başlıyor. Altı tane komik derecede gülünç gangsteri devirmek isteyen bir ödül avcısı olarak oynuyorsunuz. Bahsettiğim tüm bu gülünçlüklere karşın High on Life’ın kendine özgü seçimi, sürükleyici bir oyun deneyimi yaratmayı başarıyor.

Suni Zeka Sanat Teknolojisinin Eserleri

Yapay Zeka Sanat Teknolojisinin Eserleri

Ekip, hakikaten rahatsız edici görseller oluşturmak için suni zeka sanat teknolojisiyle çalıştı. Madencilik operasyonu yada askere alma merkezi benzer biçimde bu yabancı dünyalarda dolaşmak bana Cyberpunk 2077 yada The Outer Worlds benzer biçimde sürükleyici oyunları hatırlattı. Hatta, karakterinizin evinde Tammy ve T-Rex benzer biçimde saçma sapan uzun metrajlı filmler izleyebiliyorsunuz!

Yolculuğunuz süresince size rehberlik eden, J.B. Smoove ve Roiland benzer biçimde erkek oyuncular tarafınca seslendirilen, büyüyen uzaylı silahları maceranız süresince size birlikte rol alıyor. Bu yaratıklar öykü bilgileri veriyor, oynanış ipuçları konu alıyor ve özlü sözler söyleyip duruyor. Roiland’ın sesini seviyorsanız, cidden mükemmel bir tecrübe sizleri bekliyor.

Squanch Games, mizahtan hoşlansanız bile fazlaca fazla gevezeliğin dikkatinizi dağıtabileceğinin bilincinde, bundan dolayı konuşma sıklığını azaltma seçeneğiniz mevcut. Hatta, High on Life oynarken, keşke bu özellik God of War Ragnarok ve Horizon Forbidden West’te de olsa dedim. Bu seçeneği cidden sevdim ve takımın oyuna olan itimatını gösterdiğini düşünüyorum.

High on Life Doom’dan İlham Almış

High on Life Doomdan Ilham Almis

Oynamaya başladığımda bu oyundan tam olarak ne bekleyeceğimden tam olarak güvenilir değildim ve ödülümü aramak için tatlı tatlı platform yaparken Macaroni Brothers adlı uzaylı inşaat işçileri beni kızarttı. Onlara sinirlenerek oyundaki ilk savaşıma girdim ve bir fark ettim ki bu oyun aynı Doom’dan esin almış!

Cenk, id Software’in birinci kişi nişancı oyunundan bol miktarda etkilenmiş. Yakın dövüş saldırımla düşmanları parçalayıp parçalamadan ilkin çevik güç kaydırağımı kullanarak bol miktarda savaştım. Bir God of War benzer biçimde hissettirmese de fazlasıyla tatminkar harp mekanikleri var desem yanlış olmaz.

Hatta bir boss dövüşü esnasında, elektrikli bir zeminden kaçınmak için çılgınca arenanın tepesinde sallanmam gerekti ve devamlı kaotik harp ortamının kontrolünün bende bulunduğunu hissettim ki Doom’dan bu yana bu hisse kapılmamı elde eden pek oyun olmamıştı.

Bu Oyundaki Çeşitlilik Beni Şaşırttı

Bu Oyundaki Cesitlilik Beni Sasirtti

Silahlı harp mekanikleri, yakın dövüşe kıyasla birazcık daha hareketsiz ve özensiz olsa da, saf yaratıcılıktaki farklılıkları ile bu sıkıntıyı görmezden gelebildim. High on Life’ın garip, organik silahları, bana Oddworld: Stranger’s Wrath’ı anımsattı. Standart mermilere ek olarak silahlar, bulmaca çözme senaryolarında yararlı olan şık alternatif kabiliyetlere haiz.

Platformları yerine oturtmak için yapışkan topları sektirmek, dönen bir enerji diski fırlatmak ve bıçağınızla manuel olarak bir şeyler saptırmak ve düşmanları emmek benzer biçimde alternatif özellikleri kullanırken hakikaten fazlaca eğlendim ve geliştirici ekibin yaratıcılığını taktir ettim. Tabanca kullanımında bu kadar yaratıcı davranılmasına sevindim.

Geliştiricilerin oyunun iyi mi Metroidvania ve sürükleyici simülasyon niteliklerine haiz bulunduğunu açıkladığında ne demek istediğini oyunu oynarken anlayabildim. İstatistiklerinizi yükseltmenin yanı sıra, eski gezegenlerde yeni alanlar açan yeteneklerin kilidini de açıyorsunuz. Hatta ödülleri hangi sırayla takip edeceğiniz ve netice olarak hikayenin iyi mi ilerleyeceği mevzusunda bir seçeneğiniz mevcut.

High on Life İnceleme Sonucu

High on Life Inceleme Sonucu

Tam fiyatlı bir oyun olan High on Life, Squanch Games için yürekli bir ilk adım. Doom, Metroid ve tüm zamanların en iyi oyunlarından bazılarıyla yaptığım benzetmeler beklentinizi arşa çıkartmış olabilir sadece ben bu oyunu ciddi manada büyük keyifle oynadım ve bir oyunu oynarken bayadır bu seviyede eğlenmiyordum.

High on Life’ın kendi yarattığı örneksiz kimliğinden büyük oranda zevk alırken, bu anlattığım kült oyunları bana bu kadar fazla hatırlatması hakikaten etkisinde bırakan. İncelememi bitirmeden derhal ilkin Rick and Morty fanatikleri için bir not da düşeyim; Justin Roiland size bağırmıyor!

Oyun, 13 Aralık’ta PC, Xbox One ve Xbox Series X/S’de (Xbox Game Pass dahil) piyasaya çıktı. Tam fiyattan satılan bu oyunun, Steam’de 92 TL bulunduğunu bir kez daha hatırlatalım. Gene de, oyunu satın almadan ilkin Game Pass‘ten indirerek de deneyimleyebilirsiniz. Ben gönül rahatlığıyla, kesinlikle fakat kesinlikle bu oyunu oynamanızı tavsiye ediyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.