Instagram Ses Görüntü Uyuşmazlığının Nedeni ve Çözümü

0 17

Bugünki makalemizde sizlere Instagram Ses Görüntü Uyuşmazlığının Sebebi ve Çözümü ile ilgili yazıyı paylaştık.Yazımızda Instagram Ses Görüntü Uyuşmazlığının Sebebi ve Çözümü ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Instagram ses görüntü uyuşmazlığı ile karşılaşıyorsanız, uygulayabileceğiniz 7 rahat çözüm ile sizi bu can bunaltan sorundan kurtarıyoruz. Hatanın sebepleri ve çözümlerini rahat fakat detaylı bir halde anlatıyoruz.

Meta’nın sahibi olduğu Instagram, bilhassa son dönemlerde TikTok’a rakip olarak piyasaya sürdüğü Reels ile büyük beğeni topladı ve bünyesindeki milyonlarca kullanıcıya kısa video seyretme hazzı yaşatmayı başardı. Hatta, içerik üreticilerine ek bir gelir deposu bile oluşturdu. Bunun yanı sıra, Instagram’da video izlerken ses görüntü uyuşmazlığı da yaygın hale geldi.

Instagram Ses Görüntü Uyuşmazlığı Çözümleri

Bir çok akıllı telefon, sorunsuz kaydırma için 120 Hz yüksek ekran yenileme hızını benimsemiş olsa da, Instagram, Feysbuk ve öteki uygulamalar benzer biçimde yoğun kaynak kullanan uygulamalarda hala gecikme hissediyoruz. Bilhassa Instagram’da ses görüntü uyuşmazlığını farklıymış olabilirsiniz.

Bilhassa video izlerken yaşanmış olan uyuşmazlığın yavaş web hızları, eski uygulama sürümü ve düşük RAM benzer biçimde birçok sebepten kaynaklanabileceğini belirtelim. Gelin isterseniz, Instagram ses görüntü uyuşmazlığı çözüm yöntemlerimizi özetleyelim:

 • Daha Azca Mobil Veri Kullan Seçeneğini Kapatın
 • Yüksek Kaliteli Video Hususi durumunu Kapatın
 • Daha Süratli Bir İnternet Kullanın
 • Instagram’ı Durmaya Zorlayın (Android)
 • Instagram Önbelleğini Paklayın (Android)
 • RAM Kullanımını Azaltın (Android ve iOS)
 • Instagram Sürümünü Güncelleyin

1- Daha Azca Mobil Veri Kullan Seçeneğini Kapatın

Instagram Ses Görüntü Uyuşmazlığının Nedeni ve Çözümü

Mobil veri mevzusunda pinti davranıyorsanız, Instagram uygulamasında Daha Azca Mobil Veri Kullan seçeneğini etkinleştirmiş olabilirsiniz. Bu seçenek ile uygulama, videoları yüklemek için daha azca veri kullanır ki bu da Instagram’da video izlerken ses görüntü uyuşmazlığı yaşamanıza sebep olur. Instagram’da daha azca mobil veriyi dönem dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Adım 1: iPhone yada Android’de Instagram’ı açın.
 • Adım 2: Profilinize gidin ve üstteki üç çizgi ile menü kısmını açın.
 • Adım 3: Ayarlar’a gidin.
 • Adım 4: Hesap’ı seçin ve Veri kullanımı menüsüne dokunun.
 • Adım 5: Daha azca mobil veri kullan seçeneğini dönem dışı bırakın ve uygulamayı tekrardan açın.

2- Yüksek Kaliteli Video Hususi durumunu Kapatın

Instagram Ses Görüntü Uyuşmazlığının Nedeni ve Çözümü

Instagram, kullananların mobil yada Wi-Fi üstünden daha yüksek kaliteli videolar yüklemelerine olanak tanıyan bir uygulama. Daha büyük dosya boyutları sebebiyle ek işlem süresi gerekebileceği için Instagram ses görüntü uyuşmazlığı yaşatabilir. Yüksek kaliteli bir medya yüklemesinin ortasında Instagram’ı kullanmaya çalıştığınızda, uygulamada bir gecikme fark edebilirsiniz. Çözüm ise şöyleki:

 • Adım 1: iPhone yada Android cihazınızda Instagram hesabınıza gidin.
 • Adım 2: Üç çizgi menüsünü seçin ve Ayarlar’a gidin.
 • Adım 3: Hesabı açın ve Veri kullanımını seçin.
 • Adım 4: Yüksek kaliteli yüklemeleri dönem dışı bırakın ve sorunsuz bir Instagram deneyiminin tadını çıkarın.

3- Daha Süratli Bir İnternet Kullanın

Instagram Ses Görüntü Uyuşmazlığının Nedeni ve Çözümü

Instagram’da gezinirken kusursuz bir performans için kuvvetli bir web bağlantınızın olması gerekir. Yavaş bir ağ bağlantısına bağlıysanız, Instagram akışınızdaki gecikmeyi fark edebilirsiniz.

Wi-Fi kullanıyorsanız 2,4 GHz değil, 5 GHz Wi-Fi frekansına bağlanın. Ağ hızlarında ve daha süratli yükleme sürelerinde iyileşme görmüş olacaksınız. Böylelikle Instagram video izlerken ses görüntü uyuşmazlığını en aza indirebilirsiniz.

4- Instagram’ı Durmaya Zorlayın (Android)

Instagram Ses Görüntü Uyuşmazlığının Nedeni ve Çözümü

Instagram, Android telefonunuzda acayip mi davranıyor? Instagram ses görüntü uyuşmazlığının sebebi, uygulamanızın sorunlu emek harcaması da olabilir. Uygulamayı kapatmaya zorlamanız ve tekrardan açmanız gerekir. Yapmanız gerekenler ise şöyleki:

 • Adım 1: Android ana ekranınızda yada Uygulama Çekmecenizde Instagram simgesini bulun.
 • Adım 2: Uygulama simgesine uzun basın ve uygulama bilgisi menüsüne gidin.
 • Adım 3: Durdurmaya zorla üstüne dokunun ve kararınızı onaylayın.

Bu adım, uygulamadaki Instagram ile ilgili her etkinliği kapatacak. Uygulamayı açana kadar Instagram bildirimleri de almazsınız. Şimdi Instagram’ı açın ve herhangi bir gecikme fark etmeyeceksiniz. Kısaca ses görüntü uyuşmazlığı problemi ortadan kalkacak.

5- Instagram Önbelleğini Paklayın (Android)

Instagram Ses Görüntü Uyuşmazlığının Nedeni ve Çözümü

Bir çok Android uygulamasında olduğu benzer biçimde, Instagram da sık ziyaret edilen sayfaları süratli bir halde yüklemek için arka planda önbellek toplar. Instagram’ı devamlı kullanıyorsanız, arka planda yüzlerce MB önbellek verisi toplayabilirsiniz. Bu oranda önbellek, Android’de Instagram gecikmesine niçin olabilir ve netice olarak Instagram ses görüntü uyuşmazlığı yaşarsınız.

Görüntü ve ses uyuşmazlığının önüne geçmek için uygulama data menüsünden Instagram önbelleğini temizlemeniz gerek. İzlemeniz ihtiyaç duyulan adımlar ise şöyleki olmalı:

 • Adım 1: Instagram simgesine uzun basın ve uygulama data menüsünü açın.
 • Adım 2: Depolama ve önbellek menüsüne gidin.
 • Adım 3: Aşağıdaki menüden Önbelleği Temizle‘yi seçin.

6- RAM Kullanımını Azaltın (Android ve iOS)

Instagram Ses Görüntü Uyuşmazlığının Nedeni ve Çözümü

Bu yöntem, 4 GB yada düşük RAM’e haiz telefonlar için geçerli. Arka planda açık oldukça fazla uygulama ve oyun var ise, cihazın tüm RAM’ini tüketebilir. Bu durumda Instagram’ı açmaya çalışırsanız, Instagram’da video izlerken ses görüntü uyuşmazlığı yaşarsınız.

Apple iPhone yada Android’de alt kısımdan yukarı kaydırın ve çoklu vazife menüsünü açın. Yukarı kaydırın ve uygulamaları arka plandan kaldırın. Cihazın RAM’ini boşaltın ve Instagram’ı yine kullanmayı deneyin. Böylelikle Instagram ses görüntü uyuşmazlığı çözülecek.

7- Instagram Sürümünü Güncelleyin

Instagram Ses Görüntü Uyuşmazlığının Nedeni ve Çözümü

Apple iPhone yada Android’de eski bir Instagram yapısının kullanılması gecikmeye niçin olabilir. Instagram ses görüntü uyuşmazlığını uygulamayı güncelleyerek çözmek de mümkün. Instagram, mobil uygulamalarını hata düzeltmeleri ve yeni özelliklerle tertipli olarak günceller; Google Play Store yada Apple App Store’a gitmeniz ve Instagram’ı mevcut son olarak sürüme güncellemeniz gerek.

Instagram’a gerçek bir alternatif olmadığından, Instagram video izlerken ses görüntü uyuşmazlığını gidermek için yukarıdaki problem yok etme çözümlerine takılıp kalıyorsunuz. Umuyoruz ki sunduğumuz çözümler ile sorunsuz bir edinim yaşayabilirsiniz. Değişik sual ve problemler için yorumlar kısmından bizlere ulaşabilirsiniz!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.