İrlanda’dan Oyun Geliştirmeyi Destekleyen Vergi Düzenlemesi

0 14

Bugünki makalemizde sizlere İrlanda’dan Oyun Geliştirmeyi Destekleyen Vergi Düzenlemesi ile alakalı yazıyı paylaştık.Yazımızda İrlanda’dan Oyun Geliştirmeyi Destekleyen Vergi Düzenlemesi ile alakalı detayları bulabilirsiniz.

Google ve Apple dahil birçok ABD’li teknoloji devinin Avrupa operasyonlarını yürüttükleri ülke olan İrlanda, ivme kazanan oyun sektörünü daha da canlandırması beklenen çok önemli bir adım attı. Bugün itibarıyla yürürlüğe giren vergi düzenlemesine göre ülkedeki şirketler tasarım, üretim ve test maliyetlerinin yüzde 32’sini geri alabilecekler.

GamesIndustry.biz‘in haberine göre Dijital Oyunlar için Vergi Kredisi, ülkedeki geliştiricilerin maliyetleri sübvanse etmesini sağlayacak. Şirketler, minimum 100.000 euro harcama ile proje başına maksimum 25 milyon euro talep edebilecekler.

Oyun Geliştirmenin Maliyeti Azalacak

İrlanda Maliye Bakanı Paschal Donohoe, “İrlanda, film, televizyon ve animasyon üretimi dahil olmak üzere görsel-işitsel sektörün diğer alanlarında zaten bir dünya lideridir. Vergi kredisinin dijital oyun sektöründeki bu tür başarıları tekrarlamada etkili olacağına inanıyorum” dedi.

Ülkedeki eğlence sektörünün 260 milyar dolar değere ulaştığına vurgu yapan Donohoe, “Dijital Oyunlar Vergi Kredisi, yerli oyun şirketlerinin gelişimini desteklemenin yanı sıra İrlanda’da yer edinmek isteyen denizaşırı oyun şirketlerinin yatırımlarının artmasını sağlayacak” şeklinde konuştu. Geçtiğimiz hafta Fransa da, ülkedeki yerli oyunlar için uyguladığı vergi indirimini 31 Aralık 2028’e kadar sürecek şekilde altı yıl daha uzatma kararı almıştı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.