Laptop İnternete Bağlanmıyor Ne Yapabilirim? 7 Farklı Çözüm

0 12

Bugünki makalemizde sizlere Laptop İnternete Bağlanmıyor Ne Yapabilirim? 7 Değişik Çözüm ile ilgili yazıyı paylaştık.Yazımızda Laptop İnternete Bağlanmıyor Ne Yapabilirim? 7 Değişik Çözüm ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Laptop internete bağlanmıyor ise uygulayabileceğiniz kati çözüm yöntemlerini bir araya getirdik. Çoğumuz bir noktada laptop kullanırken “Wi-Fi’ye bağlanamıyorum” cümlesini kurduk. Bu içeriğimizde, probleminin laptopta mı yoksa modemde mi olduğuna güvenilir olarak problemi kökten çözmeyi hedefliyoruz.

Eve gidiyorsunuz ve laptop ile evinizdeki Wi-Fi ağına bağlamaya çalışıyorsunuz. Çoğu zaman derhal bağlanır sadece bir nedenden dolayı ağ size izin vermez. Evcil hayvanınız modemi mi kurcaladı yoksa laptop ağ sürücülerinde bir problem mu yaşandı? Bunların hepsini içeriğimizde adım adım denetim ederek Wi-Fi hatalarını ortadan kaldırıyoruz.

Laptop İnternete Bağlanmıyor Problemi Çözümleri

 • Ilkin Modemi ve Kabloları Denetim Edin
 • Ağ Bağdaştırıcı Sürücülerinizi Güncelleyin
 • Kablosuz Ağ Yapılandırmanızı Denetim Edin
 • İnterneti ve Modeminizi Tamamen Sıfırlayın
 • Wi-Fi Ağını Unutup Tekrardan Bağlanın
 • Wi-Fi Parazitlerinin Önüne Geçin
 • Windows Mesele Yok etme Aracı Kullanın

1- Ilkin Modemi ve Kabloları Denetim Edin

kablo

Modeminizin fişinin çekilip çekilmediğini yada elektriğin kesilip kesilmediğini deneyin. Çözümünüz yönlendiricinizi tekrardan başlatmak yada fişe takmak kadar kolay olabilir. Eğer bu bölümde bir problem yok ise, cihazlarınızın değişik bir ağa bağlanmaya çalışıp çalışmadığını deneyin. Cihazınız çoğu zaman direkt evinizdeki Wi-Fi ağına bağlansa da değişik bir ağa bağlanmaya çalışıyor olabilir.

Wi-Fi şifrenizi kısa sürede değiştirdiyseniz, doğru şifrenin cihazınıza kaydedildiğinden güvenilir olun. Cihazınızı modeminize yaklaştırmanın bağlanmanıza destek olup olmadığını deneyin. Normalde modeminizden uzaktaki odalarda kuvvetli bir sinyal alıyorsanız sadece ansızın laptop internete bağlanmıyor problemi yaşıyorsanız ve modemde bir problem yoksa, sizi aşağıdaki çözüm yöntemlerine doğru alalım.

2- Ağ Bağdaştırıcı Sürücülerinizi Güncelleyin

surucu

Bilgisayarlar için başka bir ağ bağdaştırıcısı problemi, ağ bağdaştırıcısı sürücünüzün güncel olmaması olabilir. Temel olarak, bilgisayar sürücüleri, bilgisayar donanımınıza iyi mi çalışacağını söyleyen yazılım parçaları ve devamlı güncel olmalıdır. Aygıt Yöneticinize gidip Ağ Bağdaştırıcıları‘nı ve arkasından Sürücüyü Güncelle‘yi seçerek ağ bağdaştırıcısı sürücülerinizi güncelleyebilirsiniz.

Talimatları izleyin ve bilgisayarınız tekrardan başladıktan sonrasında Wi-Fi’ye yine bağlanıp bağlanamayacağınıza bakın. Bilhassa malum marka kullanıyorsanız ve mesela, Lenovo laptop internete bağlanmıyor diyorsanız, sürücüleri güncellemenizi tavsiye ediyoruz.

3- Kablosuz Ağ Yapılandırmanızı Denetim Edin

2.4 vs 5 sm

Laptop hala internete bağlanmıyor mu? Kablosuz ağ yapılandırmanızı deneyin. Günümüzde birçok modem, menzilini ve Wi-Fi hızlarını genişletmek için çift bant teknolojisini kullanır. Doğrusu Wi-Fi ağınıza bağlanmaya çalışırken hem 2.4 GHZ hem de 5 GHZ seçeneğini görmüş olacaksınız. Laptop internete bağlanmıyor problemi bu kanallarla ilgili olabilir.

Modeminizdeki ayarlar haberiniz olmadan değişmiş olabilir ve cihazınızın belirli bir kanalı kullanmasını gerektirebilir. Kimi zaman bu kanallar, cihazınızda ayrı Wi-Fi ağları benzer biçimde görünür. Dizüstü bilgisayarınız uygun görünen belirli bir kanala bağlanmayı deneyebilir sadece bu, modeminizin anlık olarak gerekseme duyduğu ağ bağlantısı olmayabilir. Modeminizin web arayüzüne giriş yaparak hangi kanalı kullandığını deneyin.

Modeminizin belirli bir kanala ayarlanıp ayarlanmadığını anladıktan sonrasında, hangi kanalı kullanacağını seçebilirsiniz ve sıfırlayabilirsiniz. Kanalın sıfırlanması, aşırı kalabalık bir Wi-Fi kanalının niçin olduğu bağlantı sorunlarını çözecektir. Evlerimizdeki modemler varsayılan olarak 6 kanalla gelir sadece modeminizin IP adresini kullanarak yönlendiricinizin denetim panelinde oturum açarak kanalı değiştirebilirsiniz.

4- İnterneti ve Modeminizi Tamamen Sıfırlayın

AgSifirlama 640x425 1

Laptop kablolu internete bağlanmıyor ise ve hala Wi-Fi’ye de bağlanamıyorsanız, modeminizle ilgili bir problem olabilir. Bu aşamada modeminizi sıfırlayarak laptop internete bağlanmıyor sorununu çözebilirsiniz. Modem sıfırlama adımlarını aşağıda anlattık:

 • Modeminizin güç kablosunu çekin.
 • Modeminizin üstündeki ışık yanmıyorsa muhtemelen pil yedeği vardır, var ise pili de çıkartın.
 • Modeminizi yine prize takının ve açılmasına izin verin. Bu birkaç dakika sürebilir.
 • Laptobunuzu Wi-Fi ağına tekrardan bağlayın ve web’de gezinmeyi deneyin.
 • Öteki cihazlar (telefonunuz yada tabletiniz benzer biçimde) bu ağa bağlanabiliyorsa sadece dizüstü bilgisayarınız bağlanamıyorsa, probleminin donanımsal olma ihtimali devasa yükseklikte.

Alternatif olarak, yukarıdaki işlemi yaptıktan sonrasında dizüstü bilgisayarınızı kullanarak ağınızı sıfırlayın. Windows’ta, “Ayarlar”a, arkasından “Ağ ve İnternet”e, arkasından “Durum”a gidin ve “Ağ Sıfırlama”ya tıklayın ve internete bağlanmayı tekrardan deneyin.

5- Wi-Fi Ağını Unutup Tekrardan Bağlanın

bilinen wifi agi unut

Bağlanmaya çalışırken “Bu ağa bağlanılamıyor” benzer biçimde bir hata alıyorsanız profil bozuk olabilir. Bilgisayarınızın hafızasına attığı profili sıfırlamak için ağı unutup tekrardan bağlanmayı deneyeceğiz:

 • Saatin tarafındaki “İnternet erişimi yok” simgesini sağ tıklayın ve Ağ ve İnternet Ayarları‘nı seçin.
 • Wi-Fi‘yi tıklayın.
 • Malum ağları yönet‘i tıklayın.
 • Bağlanamadığınız ağda Unut‘a tıklayın.
 • Bu pencereyi kapatın ve arkasından “İnternet erişimi yok” simgesini tıklayın ve ağa tekrardan bağlanmayı deneyin.
 • Parolayı tekrardan girmeniz gerekecek.

Yukarıdaki 5 yöntemi denediyseniz ve mesela Casper laptop internete bağlanmıyor problemi yaşamaya devam ediyorsanız, artık Wi-Fi parazitlerine bir göz atma zamanı geldi. Sizi aşağıdaki yönteme çağrı edelim.

6- Wi-Fi Parazitlerinin Önüne Geçin

6 Wi Fi Parazitlerinin Onune Gecin

Yukarıdaki yöntemler işe yaramazsa, ihtimaller içinde donanım yada yazılım sorunlarını araştırın. Donanım sorunları yaygın değildir sadece eski bir dizüstü bilgisayar yada tabletin ağ bağdaştırıcısı aşırı ısınırsa ansızın emek vermeyi durdurabilir. Donanım sorunlarını çözmek için, cihazınızı bir tamirciye götürebilir ve herhangi bir donanımın değiştirilmesine destek olup olamayacaklarını öğrenebilirsiniz.

Bunun yanı sıra mikrodalga, ayna yada modemin tarafındaki öteki teknolojik aletlerin parazit yapma olasılığı mevcut. Devamlı olarak laptop internete bağlanmıyor problemi yaşıyorsanız ve çözüm şekilleri sizin için geçici yarar sağlıyor yada asla işe yaramıyorsa, modeminizin yerini değiştirerek ve etrafını sadeleştirerek internete bağlanmayı yine deneyin.

7- Windows Mesele Yok etme Aracı Kullanın

7 Windows Sorun Giderme Araci Kullanin

Hala Wi-Fi’ye bağlanamıyorsanız Windows ağ problem gidericisi, IP adresinizi yenilemek ve kablosuz adaptörünüzü sıfırlamak benzer biçimde gelişmiş görevleri gerçekleştirecek. Laptop internete bağlanmıyor çözümüne ulaşmak için ihtiyaç duyulan adımlar, Windows sürümünüze bağlı olarak değişecek:

Windows 10’da Mesele Yok etme Aracı:

 • Windows Başlat menüsüne tıklayın ve Ayarlar’ı seçin.
 • Ağ ve İnternet’i tıklayın.
 • Durum’u tıklayın.
 • Ağ problem giderici’ye tıklayın ve ekrandaki talimatları izleyin.

Windows 11 Mesele Yok etme Aracı:

 • Windows Başlat menüsüne tıklayın ve Ayarlar’ı seçin.
 • Sistem’i tıklayın.
 • Mesele Gider’i tıklayın.
 • Öteki problem gidericiler’i tıklayın.
 • Ağ Bağdaştırıcısı’na tıklayın.
 • Çalıştır’a tıklayın ve sorunları onarmak için ekrandaki talimatları izleyin.
 • Mesele giderici sorunları onarırsa, Wi-Fi’ye bağlanabilmeniz gerek.
 • Mesele giderici herhangi bir problem bulamazsa bilgisayarınızı tekrardan başlatın.

Böylelikle Asus, MSI, Lenovo yada Casper benzer biçimde markalarda yaşadığınız laptop internete bağlanmıyor sorununu çözmeye çalıştık. Yukarıdaki yöntemler de sizlere yarar etmediyse, probleminin donanımsal olma ihtimali yüzde 99 üstünde diyebilirim. Bu şekilde bir durumda, size en yakın teknik servise başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Son olarak, eski bir dizüstü bilgisayara sahipseniz ve artık değişiklik yapma vakti geldiyse, Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? adlı içeriğimizden faydalanmayı da ihmal etmeyin!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.