Microsoft Activision Blizzard Anlaşması Zorda

0 9

Bugünki makalemizde sizlere Microsoft Activision Blizzard Anlaşması Zorda ile ilgili yazıyı paylaştık.Yazımızda Microsoft Activision Blizzard Anlaşması Zorda ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Microsoft’a, ABD Federal Tecim Komisyonu’ndan (FTC) fena haber geldi. Teknoloji devinin, 68,7 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alımını kapsamlı şekilde soruşturan kurul, anlaşmanın iptali için dava açtı. FTC, birleşmenin gerçekleşmesi halinde “Microsoft’un rakiplerini Xbox konsollarına, Game Pass aboneliğine ve bulut oyuna bağlı hale getireceğini” söylüyor. Kısacası komisyon, zamanı anlaşmanın pazardaki rekabeti baltalayacağı görüşünde.

Düzenleyici kurumun, Microsoft Activision-Blizzard anlaşmasının iptaline yönelik dava açacağı bir süredir konuşuluyordu. Bu haftanın başlangıcında ise Microsoft‘un satın almayı mahkemede savunmaya hazırlandığı haberi çıktı. Ek olarak dört üyeli komisyondaki lehte ve aleyhte oyların eşit olduğuna da gelen bilgiler arasındaydı. Fakat bugün FTC tarafınca meydana getirilen açıklamada, davanın açılma kararının üçe bir oyla kabul edilmiş olduğu açıklandı.

68,7 Milyar Dolarlık Satın Alma Suya Düşebilir

Peki bu, 68,7 milyar dolar dev anlaşmanın suya düşmüş olduğu anlamına mı geliyor? Hayır, hemen hemen kati olarak neticeye bağlanan bir durum yok. Komisyonun yasal şikayette bulunarak dava sürecini başlatması, bir yönetim hukuku yargıcının FTC’nin iddialarını daha detaylı bir şekilde dinleyeceği resmi bir duruşmanın gerçekleşeceği anlamını taşıyor. Komisyon, anlaşmayı engellemeye çalışmasının sebeplerinden biri olarak Microsoft’un 7,5 milyar dolarlık ZeniMax Media satın alımını gösterdi.

Rapora gore şirket, bu birleşmeden ilkin antitröst düzenleyicilerine rakip platformlardan oyunları çekmeyeceğine dair onlarca kere güvence vermesine karşın, Bethesda tarafınca geliştirilen Starfield‘ın Xbox ve PC’ye hususi olacağını duyurdu. Kati çıkış zamanı açıklanmayan oyunun 2023 senesinde piyasaya sürülmesi planlanıyor. FTC’nin Rekabet Bürosu direktörü Holly Vedova, “Microsoft, rakiplerinden içerik saklayabileceğini şimdiden gösterdi” dedi.

FTC, Microsoft’un Sözüne Güvenmiyor

federal ticaret komisyonu ftc

Microsoft, anlaşmanın onaylanması halinde Call of Duty serisini PlayStation, Nintendo ve Steam platformunda minimum 10 yıl süreyle tutacağını tahhüt etmişti. Fakat bu tavizler, ABD benzer biçimde kilit pazarlardaki düzenleyicilerin endişelerini gidermişe benzemiyor. Zamanı satın alma, şu ana kadar Brezilya, Suudi Arabistan ve Sırbistan’da onaylanmış olsa da, Avrupa Birliği’ndeki antitröst komisyonları ve Birleşik Krallık’taki Rekabet ve Piyasalar Otoritesi tarafınca hala derinlemesine inceleniyor.

Öte taraftan Microsoft başkanı Brad Smith ve Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick, FTC’nin dava sonucuna ilişkin açıklamalarda bulunmuş oldu. Smith, “Activision Blizzard’ı satın alma anlaşmamızın rekabeti artıracağına ve oyuncular ve oyun geliştiricileri için daha çok fırsat yaratacağına inanmaya devam ediyoruz” dedi. Kotick ise dava haberlerinin kaygı verici bulunduğunu söyleyerek “Bu anlaşmanın rekabete aykırı olduğu iddiası gerçeklerle uyuşmuyor. Argümanlarımızın kabul göreceğine ve bu zorluğu aşacağımıza inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.