Microsoft, FTC’ye Karşı Savunma Yayınladı

0 4

Bugünki makalemizde sizlere Microsoft, FTC’ye Karşı Müdafa Yayınladı ile ilgili yazıyı paylaştık.Yazımızda Microsoft, FTC’ye Karşı Müdafa Yayınladı ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Microsoft, ABD Federal Tecim Komisyonu’nun şirketi Activision Blizzard ile tavsiye edilen anlaşmayı dava etme gerekçesinde belirtmesinin peşinden Bethesda hakkında müdafa yazısını paylaştı. Satın alımı meydana getiren dev firmanın yanı sıra, Activision Blizzard da düzenleyici kurum tarafınca öne sürülen argümanlara şiddetle karşı çıkan bir müdafa yayınladı.

FTC, Microsoft’un ortalama 69 milyar dolarlık Activision Blizzard satın almasını engellemek için dava açacağına dair önceki söylentileri takip etti ve bu ayın başlarında dava açma niyetini deklare etti. Görünüşe bakılırsa baş rakip Sony tarafınca dile getirilen endişelerden ikna olan komisyon, birleşmenin Amerikalı dev firmanın “rakiplerini bastırmasına” izin vereceğine dair korkuları dile getirdi.

Microsoft’tan Bethesda Savunması

Microsoft’un bu davranışta bulunabileceğine dair kanıtlar sunan FTC, geçen yıl Fallout ve Elder Scrolls şeklinde oyunların kontrolü altına alan ZeniMax’i satın almasına işaret etti. Dev şirket, daha ilkin Sony ile meydana getirilen zamana bağlı münhasırlık anlaşmalarını onurlandırsa da, Bethesda tarafınca gösterilen gelecekteki oyunların Xbox ve PC’ye hususi olacağını söylemişti.

Bu söylem, FTC’ye sunulan “üç oyun Xbox ve PC hususi olacak” şeklinde verilen yanıtta etkili bir halde doğrulandı. Şirket oyunları “ilk olarak tek başına yada ufak gruplar halinde oynanmak suretiyle tasarlanmış” olarak tanımlayarak bu eylemi haklı çıkartmaya çalıştı. Yazımlama sebebiyle, söz mevzusu oyunların Starfield, The Elder Scrolls 6 ve Redfall’a atıfta bulunup bulunmadığı net değil.

Microsoft, ZeniMax’i satın almasının “mevcut işlemle hiçbir ilgisi olmadığını” iddia etti ve “Xbox, hem Xbox hem de PlayStation’da Fallout 76 ve Elder Scrolls Online şeklinde mevcut ZeniMax oyunlarının yeni güncellemelerini her platformda yayınlamaya devam etti” diyerek kendisini savundu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.