Microsoft’un Activision Blizzard Anlaşması Tehlikede!

0 9

Bugünki makalemizde sizlere Microsoft’un Activision Blizzard Anlaşması Tehlikede! ile alakalı yazıyı paylaştık.Yazımızda Microsoft’un Activision Blizzard Anlaşması Tehlikede! ile alakalı detayları bulabilirsiniz.

Avrupa Birliği’nin düzenleyici organı olan Avrupa Komisyonu, Microsoft‘un Activision Blizzard’ı satın almasıyla ilgili derinlemesine bir soruşturma başlattığını duyurdu. Avrupa Komisyonu, bunun büyük ölçüde pazardaki rekabetle ilgili endişelerden kaynaklanan, anlaşmayla ilgili soruşturmasının “2. aşaması” olduğunu duyurdu.

Avrupa Komisyonu, “Komisyon, önerilen satın almanın konsol ve kişisel bilgisayarların (‘PC’ler’) video oyunlarının dağıtımı ve PC işletim sistemleri için pazarlardaki rekabeti azaltabileceğinden endişe duyuyor” ifadeleri kullanarak derinlemesine soruşturma başlatılacağının sinyallerini verdi. Bu soruşturma, ilkine göre çok daha kapsamlı bir şekilde yürütülecek.

Microsoft İçin Tehlike Çanları Çaldı

Soruşturma, Microsoft’un AB’nin anlaşmayla ilgili endişeleriyle ilgili çözümlerini sunmak için son tarihi kaçırması nedeniyle şirketin Activision Blizzard’ı satın alma anlaşmasına ilişkin daha derin bir soruşturma hakkında bu ayın başlarındaki raporların ışığında geldi.

İngiltere’nin düzenleyici kurumu, birleşmenin oyun platformu sahipleri arasında daha az rekabet anlamına gelebileceği endişeleri nedeniyle satın almayı da araştırmaya başladı. Microsoft, Sony’nin PlayStation’da Game Pass‘e izin vermeyi reddetmesinin piyasaya zarar verdiğini belirterek bu endişeleri reddetti.

Bunun yanı sıra, geçtiğimiz günlerde anlaşma Brezilya’da onaylanmıştı. Sony bir süredir satın almayı engellemeye çalışıyordu ancak Brezilyalı ajans işinin, müşterilerin çıkarlarının olumsuz etkilenmediği durumlarda şirketleri rekabetten korumak olmadığını açıkladı.

Tabii ki devasa bir oyun pazarı olan Brezilya’da anlaşmanın onaylanması çok önemli ancak Avrupa Birliği’nde anlaşmanın onaylanmaması durumunda, onlarca Avrupa ülkesi anlaşmanın nimetlerinden mahrum kalacak ve hatta anlaşma tamamen iptal edilebilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.