Microsoft’un Activision Blizzard Satın Alımı Tehlikeye Girdi

0 3

Bugünki makalemizde sizlere Microsoft’un Activision Blizzard Satın Alımı Tehlikeye Girdi ile alakalı yazıyı paylaştık.Yazımızda Microsoft’un Activision Blizzard Satın Alımı Tehlikeye Girdi ile alakalı detayları bulabilirsiniz.

Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alma girişimi, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyiciler tarafından incelenmeye devam ediyor. Ancak Microsoft, Amerika Birleşik Devletleri’nde şimdiye kadarki en önemli problemlerinden biriyle karşılaşabilir. Politico tarafından yayınlanan rapora göre, ABD Federal Ticaret Komisyonu Microsoft’a antitröst davası açabilir.

Bilmeyenler için antitröst, Amerika’da uygulanan ticareti düzenleme yasalarının genel adıdır. Bu yasalar haksız rekabeti önlemek ve rakiplerin ticaretini engelleme girişimlerini kaldırmak gibi çözümler sunuyor. FTC komisyon üyeleri, Microsoft ve Activision Blizzard‘ın da avukatlara danışacağını belirtti. Bu yüzden antitröst davasının açılması henüz kesin değil.

Activision Blizzard, Konuyla İlgili Açıklama Yapmadı

Geçmişte antitröst şikayetlerini büyük ölçüde ele almış olan yeni FTC Başkanı Lina Khan, Microsoft’un şimdiye kadarki en büyük anlaşması olacak milyar dolarlık Activision Blizzard satın alımını ertelemek istiyor olabilir. Bundan önce, Microsoft’un teklifi Birleşik Krallık’ın Rekabet ve Piyasa Otoritesi tarafından olumsuz karşılandı.

Sony, anlaşmanın gerçekleşmesi durumunda etkilenecek ana şirketler arasında yer alıyor ve satın almanın kendisine ciddi şekilde zarar vereceğini iddia ediyor. Sony, Call of Duty’nin Xbox’a özel olma ihtimali için endişe duyduğunu defalarca dile getirdi. Ancak Microsoft, COD’un PlayStation platformlarında on yıl boyunca kalmasını garanti etmek için anlaşma teklif etti. Microsoft ayrıca anlaşma onaylanırsa, PlayStation’ın mevcut pazar hakimiyetinin tamamen ortadan kalkmayacağını da vurguladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.