Ortaçağ Şehir Kurma Oyunları Arayanlara 7 Harika Öneri

0 7

Bugünki makalemizde sizlere Ortaçağ Kent Kurma Oyunları Arayanlara 7 Mükemmel Tavsiye ile ilgili yazıyı paylaştık.Yazımızda Ortaçağ Kent Kurma Oyunları Arayanlara 7 Mükemmel Tavsiye ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Ortaçağ kent kurma oyunları arıyorsanız, başka yere bakmanıza gerek yok. Bilhassa bu kış aylarında bir ortaçağ kent kurma oyunu oynarken sıcak çaylarımızı yudumlamak kadar rahatlatıcı oldukca azca şey var desem yanlış olmaz.

Ortaçağ temalı oyunların sayısı son zamanlarda arttı. Bilhassa Mount&Blade serisi ile popülerleşen ortaçağ teması, serinin son oyunu Bannerlord ile çokça fanatik kazanmıştır. Bunun sonucu olarak, uzayda, ilk çağlarda yada endüstri devrimi döneminde geçen kent kurma oyunları gördükten sonrasında, günümüzün aranan yapımları ise orta çağ temalı oyunlar oldu.

En İyi Ortaçağ Kent Kurma Oyunları

  1. Banished
  2. Manor Lords 
  3. Medieval Dynasty
  4. Farthest Frontier
  5. Foundation
  6. Lands of the Vikings
  7. Going Medieval

1- Banished

Ortaçağ şehir kurma oyunları

Ortaçağ kent kurma oyunları listemize sevilen bir yapımla başlıyoruz. Bir yerleşim yeri kurmanız ve sürdürmeniz ihtiyaç duyulan bir kent kurma strateji oyunu olan Banished‘de minik bir grup insanı denetim ederek oyuna başlıyorsunuz. Kasaba sakinlerine balıkçılık, avcılık yada inşaat benzer biçimde çeşitli sorumluluklar vermeniz ve oldukca iyi yönetmeniz gerek.

Amaç, şehrinizin nüfusunu sıhhatli, mutlu ve tok tutarken bununla birlikte evler, demirci dükkanları, hastaneler, çiftlikler ve okullar benzer biçimde çeşitli yapıların inşasıyla şehrinizi genişletmek. Bir grup yürekli mültecinin lideri olarak kendilerine bir isim yapmak ve yırtıcı doğada kendilerine yeni bir yaşam oluşturmak size kalmış. Türkçe dil desteği sunmayan Banished’in fiyatı ise 31 TL.

2- Manor Lords 

Ortaçağ şehir kurma oyunları

Tamamen Unreal Engine kullanılarak tek bir şahıs tarafınca geliştirilen Manor Lords, ortaçağ kent kurma oyunlarını başka bir seviyeye taşıyacak. Manor Lords’un amacı, planlama sürecini daha kolay hale getirmek için soruşturma araçlarını da içeren, tamamen özgür yerleştirme özgürlüğüne haiz, ızgarasız ve organik kent inşa etmek.

O zamanlar, ana tecim yolları ve çevredeki görünüm, yerleşimin gelişimini çoğunlukla etkiledi. Büyük ölçekli oluşumlar, moral, kuşatma, bitkinlik ve hava durumu benzer biçimde çeşitli faktörlerin tümü Manor Lords’un oynanışında mühim rol oynayacak. Türkçe dil yardımıyla çıkış meydana getirecek oyunun hemen hemen fiyatı belli değil ve 2023 senesinde çıkış meydana getirecek. Şimdiden takibe alabilirsiniz!

3- Medieval Dynasty

Ortaçağ şehir kurma oyunları

Medieval Dynasty, Orta Çağ’da geçen ve düşmanca bir ortamla savaşım etmeniz ihtiyaç duyulan bir açık dünya serüven RPG oyunu. Ortaçağ kent kurma oyunları listemize alma nedenimiz ise oyunda kendi köyünüzü kurma imkanınızın da mevcut olması.

Savaşın vahşetine şahit olan ve kendi yaşamının kontrolünü tekrardan kazanmak için ondan kaçan bir adamsınız. Keşfedilecek devasa bir ortaçağ dünyası var ve ya ana göreve devam edebilir ya da yeteneklerinizi geliştirmeye odaklanabilirsiniz. Türkçe dil desteği sunan oyunun fiyatı ise 149 TL.

4- Farthest Frontier

Ortaçağ şehir kurma oyunları

Ortaçağ kent kurma oyunlarına el atan Grim Dawn geliştiricisi, Farthest Frontier ile iddialı bir çıkış yapmış oldu. Odun, taş ve kilden metal cevherlerine, yabani otlara ve bala kadar 14 değişik hammaddeyi hasat edin. Yem ürünleri, balık ve av eti dahil olmak suretiyle 17 çeşit besin ve her biri değişik özelliklere haiz 10 besin ürünü yetiştirin. Oldukca katmanlı bir ekonomide 32 işlenmiş ürün ve araç-gereç üretin.

Kasabanızı yeni başlamış olan bir yerleşim yerinden hareketli bir şehre büyütürken 50 değişik tipte bina inşa edin. Kasabanızın refahı ve çekiciliği arttıkça, kent merkeziniz ve konutunuz birden oldukca bina katmanında ilerleyecektir. Verimliliği çoğaltmak ve daha gelişmiş öğelerin üretimini sağlamak için üretim binalarını yükseltin. Oyunun fiyatı ise 150 TL.

5- Foundation

Ortaçağ şehir kurma oyunları

Ortaçağ kent kurma oyunlarına yönelen geliştirici Polymorph, şu anda erken erişimde olan ve rahat bir ortaçağ nahiyesinin kurulmasına ve sürdürülmesine odaklanan Foundation adlı bir oyun yarattı. Bu oyunda bir ortaçağ yerleşimini yönetmek, gerçek hayatta bir ortaçağ yerleşimini yönetmeye oldukca benzer bir yapıda tasarlandı.

Her şeyi denetim edemezsiniz, bu yüzden proaktif olmaktansa tepkisel olarak oynamalısınız. Foundation, öteki her şeyin yapıldığı hammaddeler, rahat ve mutlu bir varoluşun temeli. Bu oyunda emperyal sertlik yada karmaşık askeri hiyerarşiler benzer biçimde fetihle ilgili unsurlar yok. Türkçe dil desteği olan oyunun fiyatı ise 50 TL.

6- Lands of the Vikings

Ortaçağ şehir kurma oyunları

Land of the Vikings, kent kurma oyunları listemizdeki tek yerli yapım olarak göğsümüzü kabarttı. Köyünüze liderlik edin ve onu büyüyen bir şehre dönüştürün. Bilge bir yönetici kaynakları yönetmeli, sıkıntılı koşullarda hayatta kalmalı ve Viking arkadaşlarınız ile toplumsal çatışmalarda beraber emek harcamaları için rehberlik etmeniz gerek.

Hemen hemen erken erişim döneminde olan oyun yerli yapım olsa da, hemen hemen Türkçe dil desteği mevcut değil sadece tam sürüm yada tam sürüme yaklaştıkça Türkçe dil desteği eklenmesini bekliyoruz. Oyunun fiyatı ise 50 TL.

7- Going Medieval

Ortaçağ şehir kurma oyunları

Bu alternatif tarih ortaçağ kolonisi hayatta kalma simülasyonunda hakkınız olana haiz çıkmanız gerekecek. Köylülerinin hayatta kalması ve gelişmesi için yırtıcı doğada bir kale inşa edecek, açlıkla savaşım edecek, kalenizi baskınlardan koruyacak ve kişilikleri dünya tarafınca şekillendirilirken köylülerinizi mutlu etmeniz gerekecek.

Türkçe dil desteği mevcut olan Going Medieval‘ın hemen hemen erken erişimde bulunduğunun altını çizelim sadece oyunda bol miktarda içerik mevcut ve uzun süredir geliştirildiği için onlarca saat başından kalmayacaksınız. Oyunun fiyatı ise 40 TL.

Böylelikle ortaçağ kent kurma oyunları listemizin sonuna geldik. Bizim listemize eklemediğimiz sadece sizin oldukca sevdiğiniz bir kent kurma oyunu var mı? Yorumlar kısmında siz değerli ziyaretçilerimizin de önerilerini görmeyi bekliyoruz!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.