Oyun Dünyasının Devleri Belli Oldu! İşte Oyun Dünyasının En Fazla Kazanan Şirketleri

0 38

Oyun Dünyasının Devleri Belli Oldu! İşte Oyun Dünyasının En Fazla Kazanan Şirketleri

Oyun sektörü her geçen gün büyümeye devam ediyor. Bu büyümeye bağlı olarak sektörde elde edilen gelirlerde de ciddi artışlar oluyor. Oyun dünyasının devleri, çıkardıkları oyunlar ile milyonlarca oyuncuya hitap ediyor ve milyarlarca gelir sağlıyor.

Oyun oynamak günümüzde her yaştan insanın yaptığı bir şeydir. Bu nedenle de oyun sektöründe oldukça yüksek miktarda bir gelir ortaya çıkıyor. Oyun sektörü oldukça geniş bir sektördür. Çünkü hem mobil, hem PC hem de konsol olarak 3’e ayrılan bir sektördür. Oyun dünyasında en fazla gelir elde eden şirket, birçok oyun severin ismini bildiği Tencent olarak ön plana çıkıyor.

Oyun Sektöründe En Fazla Kazanan Şirketler

Oyun sektöründe birçok farklı şirket yer alıyor. Bazıları sadece konsol veya PC düzeyinde çalışırken bazıları mobil oyun da dahil olmak üzere her alana ürün sunuyor. League of Legends ve Pubg Mobile ile milyonları etkileyen Tencent, en fazla kazanan şirketler arasında zirvede. Gelirlerini %9,9 artıran şirket 32,2 milyar dolarlık geliri ile zirvede. Son ise gelir kaybı yaşamasına rağmen 2021 yılı süresince 18,2 milyar dolarlık bir gelir sağladı ve 2. Sırada yer aldı. Apple ise gelirlerinde %17,7 artış yaşadı ve 3. Sırada yer aldı. Ancak Apple’ın çok popüler bir oyunu yoktur ve IOS işletim sistemi kapsamında mağazadan pay alması ile listeye giriyor. Microsoft ise gelirlerinde yaşadığı %9,6 oranındaki artış ile en fazla kazanan şirketlerde 4. Sırada olmayı başardı. Oyun sektöründen en fazla kazanan 5. Şirket ise Apple ile benzer bir kazanç sistemi sayesinde Google oldu.

Mobil Oyun Sektöründe Gelirler Artıyor

Mobil oyun sektörü her geçen gün büyüyerek genel oyun dünyası içerisinden önemini artırıyor. Gelirlerini büyük oranda artıran mobil oyun şirketleri buna en iyi örnek oluyor. 2021 yılına ait gelirler incelendiğinde ise mobil oyun sektöründen elde edilen gelirler bunu ortaya koyuyor. Oyun dünyasının devleri, mobil oyunlar sayesinde elde ettikleri gelirler ile büyümeye devam ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.