PUBG Studios Prodüksiyon Yönetmeni Taehyun Kim Röportajı

0 2

Bugünki makalemizde sizlere PUBG Studios Prodüksiyon Yönetmeni Taehyun Kim Röportajı ile ilgili yazıyı paylaştık.Yazımızda PUBG Studios Prodüksiyon Yönetmeni Taehyun Kim Röportajı ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Oynaması parasız battle royale oyunu PUBG Battlegrounds‘un en meşhur haritalarından Vikendi’nin kapsamlı bir yenileme sürecinden geçeceğinden daha ilkin sizlere bahsetmiştik. Sıkıntılı kış haritası, 6x6km’den 8x8km’lik bir bölgeye genişledi. Bu revizyonda eklenen yeni özellikler, araziler, bölgeler, araçlar ve hava koşulları, oyunculara oldukça sert ve çetin bir savaşım sunuyor.

Vikendi Reborn, 6 Aralık’ta gösterilen 21.1 güncellemesi ile oyuna eklendi. Aylar devam eden çalışmaların arkasından tamamen elden geçirilen harita, şimdiye kadar pozitif geri dönüşler aldı ve oldukça sevildi. Haritanın yenilenme sürecine dair daha çok informasyon edinmek için PUBG Battlegrounds’un oyun için prodüksiyon yönetmeni Taehyun Kim ile bir röportaj yapma fırsatım oldu.

Kendisi tüm sorularıma samimiyetle yanıt vererek büyük bir nezaket gösterdi. O halde sözü daha çok uzatmayalım Vikendi’de nelerin değiştiğini ve haritanın niçin baştan inşa edildiğini Taehyun Kim’den dinleyelim. Keyifli okumalar!

Artık 8×8 büyüklüğünde bir harita olan Vikendi, kabaca Erangel, Miramar, Deston ve Taego ile aynı boyutta. Birçok harita varken niçin Vikendi’yi yenilemeyi seçtiniz? Sizi buna iten etkenler nelerdi?

Vikendi, PUBG oyuncuları içinde büyük sevgi ve ilgi toplayan bir harita oldu. Bundan dolayı, haritanın benzersiz karlı ortamını korurken oyuncuların istedikleri konsepti ve keyifli oyun deneyimleri sunmaya emek vererek haritayı onların sesini yansıtacak şekilde yenilemek istedik. Harita boyutunu değiştirmemizin sebebi, en fazla geliştirme deneyimini 8×8 haritalar yaparak biriktirmiş olmamız ve bunun daha çeşitli içerik sağlamak için doğru boyut bulunduğunu düşünüyoruz.

Görsel olarak en benzersiz harp alanlarından kabul edilen Vikendi’nin büyük bir tekrardan yapıma sahne bulunduğunu görüyoruz. Vikendi Reborn’u geliştirirken neyi daha iyi yapmayı hedeflediniz?

2 yıl ilkin Vikendi Remastered güncellemesinde karın bir kısmını temizlemiştik. Oyuncular güncellemeyi beğenmedi ve Vikendi’nin benzersiz cazibesini kaybettiğini düşündü. Özelliklerini geri getirmek için yine oldukça fazla kar ekledik ve bulut gölgeleri ve öteki özellikleri kullanarak göz yorgunluğunu azaltan keyifli bir ortam uyguladık.

vikendi reborn harita

Vikendi Reborn esasen sıfırdan tekrardan yapılmış oldu. Ek olarak haritanın ilk halinde olan kar otomobili da geri dönecek. Vikendi Reborn’u geliştirmek için ne esin verdi?

Vikendi birçok fanatik tarafınca sevildi, sadece 2020’deki yenilemeden sonrasında bile daha iyi olabileceğine dair bazı geri bildirimler aldık. Bu, haritanın temel özelliklerini korurken yeni bir oyun deneyimi sağlamak için Vikendi Reborn ile ilerlemeye karar vermemizi sağlamış oldu.

Yeni Vikendi’yi önceki sürümden ayıran en mühim özellikler neler? Oyuncuları hangi yeni deneyimler bekliyor?

Yeni Vikendi’de oldukça şey değişti. Yepyeni bir tecrübe yaşamak için kullanabileceğiniz birçok yeni özellik var. Kendi harp tarzınız için hava durumunu, Tipi Bölgesi’ni, Yükselticileri ve kar motosikletlerini kullanarak yeni deneyimin tadını çıkarabileceğinizi umuyoruz.

Vikendi’de hangi yeni oynanış mekaniklerini göreceğiz? Öteki haritalardaki bazı sistemler de Vikendi Reborn’da olacak mı?

Halihazırda mevcud özellikleri iyileştirmek, öteki haritalara eklemek ve yeni özellikler geliştirmek istiyoruz. Mesela Gizli saklı Odalar ilk olarak Paramo’da gösterildi, sadece bazı varyasyonlarla Taego, Deston ve Vikendi Reborn’da da yer aldı. Aynı şekilde, mevcut haritaların bazı özelliklerinin gelecekte öteki haritalara da geleceğini bekleyebilirsiniz.

pubg vikendi

Bir haritayı tekrardan tasarlarken oyuncu geri bildirimleri ne kadar dikkate alınır Ek olarak en büyük zorluklar nedir? Özetlemek gerekirse bahsedebilir misiniz?

Oyuncu geri bildirimi, bir haritanın tasarımını tekrardan şekillendirirken en mühim olan şeydir. Oyuncunun bakış açısından noksan yada dikkate alınmamış herhangi bir şey olup olmadığını denetlemek temel harita tasarım kurallarından biridir, sadece kimi zaman bunu hakkaten uygulamakta zorlanıyoruz. Bir öteki güçlük da, değişik tercihlere haiz kullanıcılara hitap edebilmek için hangi özelliklerin birleştirilmesi gerektiğine karar vermekti.

Vikendi Reborn, mühim bir değişikliğe sahne oldu. Ekip bu yeni özelliklerden ve değişikliklerden ne bekliyor?

Orta/son aşamalarda oldukça muntazam işlemeyen oyun akışını tekrardan şekillendirmek istedik. İyileştirmelerden sonrasında, ümit ederim işler artık istediğimiz benzer biçimde çalışır. Ek olarak oyuncuların yeni karlı ortamın benzeri olmayan güzelliğini hissedebileceklerini umuyoruz.

Yeni haritayı kimler kesinlikle denemeli? Yeni harita ne tür oyunculara hitap ediyor?

Önceki Vikendi’de oynamayı sevenler ümit ederim yenisini deneyebilirler. PUBG Geliştirici Ekibi, gelecek yeni özellik güncellemeleriyle daha ilkin haiz oldukları eğlenceyi ve anıları geri getirmeye ve daha çeşitli ve taze deneyimler sunmaya kendini adadı. Vikendi Reborn vesilesiyle oyuncuların, hayranlarımızın sesini dinlemeye devam ettiğimizi ve bunu güncellemeye yansıttığımızı hissedebileceklerine inanıyorum.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.