Spotify, 2022 Yılının En Çok Dinlenen Şarkılarını Açıkladı

0 13

Bugünki makalemizde sizlere Spotify, 2022 Yılının En Oldukca Dinlenen Şarkılarını Deklare etti ile ilgili yazıyı paylaştık.Yazımızda Spotify, 2022 Yılının En Oldukca Dinlenen Şarkılarını Deklare etti ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Oyun ve teknoloji dünyası için son aşama hareketli geçen bir takvim yılını daha tamamlaya hazırlanıyoruz. 2023’e bir ay kala değişik alanlarda senenin en’lerini öğrenmeye başladık. Dünyanın önde gelen dijital müzik platformlarından Spotify, yıl süresince Türkiye’de en oldukça dinlenen şarkıları, sanatçıları, albümleri ve podcast yayınlarını deklare etti. Spotify 2022 Senenin Özeti kapsamında açıklanan listelerde yerli sanatçıların ağırlığı dikkat çekiyor.

2022 senesinde Türkiye genelinde en fazla dinlenen sanatçı UZI oldu. Böylece 2018 yılından beri ilk kez bu yıl zirvenin adı değişti. UZI’yi rap sanatçıları cakal ve Ezhel’in peşinden Lvbel C5 ve Sefo dördüncü ve beşinci olarak takip etti. Spotify’da en oldukça dinlenen şarkılar sıralamasında birinciliği elektronik pop grubu KÖFN’den Bi’ Tek Ben Anlarım aldı. Türkiye’deki dinleyicilerin bu yıl en oldukça dinlediği ikinci şarkı UZI’den ARASAN DA olurken onu cakal’dan İmdat ve UZI’den PAPARAZZI izledi.

En Oldukca Dinlenen Şarkı Bi’ Tek Ben Anlarım Oldu

2022’de Türkiye’de en oldukça dinlenen hanım sanatçılar sıralamasında ise zirvede değişmedi. Türk pop müziğinin kraliçesi Sezen Aksu, üst üste beşinci yılda zirveyi hiç kimseye kaptırmadı. İkinci ise rap müziğin yükselen yıldızı Güneş oldu. Bu iki adı, sırasıyla Zeynep Bastık, Taylor Swift ve Melek Mosso takip etti. Son albümüyle büyük bir ses getiren Swift, Türkiye’nin en oldukça dinlenen sanatçı, albüm ve şarkı listelerinde ilk 5’e giren tek yabancı sanatçı oldu.

2022’de en fazla dinleyici çeken albüme baktığımızda UZI’nın iki albümüyle birden ilk iki sırayı aldığını görüyoruz. Türkiye’de 2022 senesinde en oldukça dinlenen podcast yayınlarında Ortamlarda Satılacak Informasyon birinci oldu. Kendine İyi Davran ve Merdiven Altı Terapi ise listenin ikinci ve üçüncü basamağına yerleşti. Meksika Açmazı en fazla dinlenen dördüncü yapım olurken, Sulh Özcan ile 111 Hz listede beşinci sırada yer aldı.

Son olarak global listede geldiğimizde ise zafer 1,6 milyar dinlemeye ulaşan As It Was ile Harry Styles’ın oluyor. İkinci ve üçüncü şarkılar ise sırasıyla Glass Animals’tan Heat Waves ve The Kid LAROI, Justin Bieber’dan STAY (with Justin Bieber) oluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.