WhatsApp 500 Milyon Kişinin Verisini Çaldırdı (Listedeyiz)

0 10

Bugünki makalemizde sizlere WhatsApp 500 Milyon Kişinin Verisini Çaldırdı (Listedeyiz) ile alakalı yazıyı paylaştık.Yazımızda WhatsApp 500 Milyon Kişinin Verisini Çaldırdı (Listedeyiz) ile alakalı detayları bulabilirsiniz.

Tüm WhatsApp kullanıcılarının dörtte birinin telefon numaralarını içeren bir veri tabanı yakın zamanda bir bilgisayar korsanlığı topluluk forumunda satışa sunuldu. Satıcı, veritabanının yeni olduğunu ve 84 ülkedeki aktif kullanıcılara ait 487 milyon telefon numarası içerdiğini iddia etti.

WhatsApp’ın yaklaşık 2 milyarlık bir kullanıcı tabanı mevcut, bu da bu veritabanının kullanıcılarının dörtte birinin telefon numaralarını içerdiği anlamına geliyor. Satıcıya göre göre veri tabanında ABD’den 32 milyon, Mısır’dan 45 milyon, İtalya’dan 35 milyon, Suudi Arabistan’dan 29 milyon, Türkiye’den 20 milyon telefon numarası satışa sunuldu.

WhatsApp Üzerinden Gelen Belirsiz Linklere Dikkat!

Kaynak, uygulamanın aktif kullanıcılarının yarım milyar telefon numarasını nasıl elde ettiklerini açıklamadı ancak ” kendistratejilerini kullandıklarını” söyledi. Bununla birlikte, veri tabanının web sitelerinden veri toplamayı içeren “kazıma” olarak bilinen bir işlemle bir araya getirilmiş olması mümkün. Yani uygulama hacklenmedi ama bu kötü niyetli kişiler web sayfalarından 500 milyona yakın telefon numarası toplamayı başardı.

Böyle bir veri tabanı spam, kimlik avı girişimleri ve benzeri diğer faaliyetler için kullanılabileceği için çok tehlikeli. Telefon numaranızın o veritabanında olup olmadığını öğrenmenin hiçbir yolu yok.

Yine de WhatsApp profil resminizi ve durumunuzu, telefon numaranızı ele geçirmiş olabilecek meraklı gözlerden korumak istiyorsanız, uygulamayı açabilir, “Ayarlar”a ve ardından “Gizlilik”e gidebilir ve ayarlarınız kısmındaki “Son görülme ve çevrimiçi”, “Profil fotoğrafı” ve “Hakkında” kısmını “Yalnızca Kişilerim” olarak değiştirin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.